Poznański muzyk, kompozytor, aranżer, pianista, pedagog i wykładowca.
Autor muzyki do słuchowisk radiowych (np „Jan Pawel II w poezji polskiej” dla III Programu Polskiego Radia), programów telewizyjnych (np. cykl programów „Poznań na antenie dwójki”,”Kanał 5″ Stefana Mroczkowskiego dla TVP w latach 80-tych, czy recital Justyny Szafran „Znikanie” w reżyserii Laco Adamika dla 2 Programu TVP i „Zostań gwiazdą kabaretu” Krzysztofa Deszczyńskiego dla TVP 3 w latach 90-tych i na początku lat dwutysięcznych.
Pisał muzykę do wielu spektakli teatralnych.
Był wieloletnim wykładowcą wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu (w latach 1995 -2005) i Policealnego Zawodowego Studium Piosenkarskiego przy Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu (1991-2002), również jako akompaniator.
Jest założycielem zespołu Sun Flower Orchestra.
Wcześniej był współautorem sukcesów piosenkarki – aktorki Justyny Szafran (Grand Prix na XVII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w 1996 roku) Pracował z nią do 2002 roku, pisząc, aranżując piosenki, również akompaniując. Ich udziałem były wspólne nagrania dla radia i TVP, recitale – nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. dając koncerty w Bonn, Kolonii, Dortmundzie jak i w Paryżu i w Moskwie.
Ma na koncie również występy z śpiewającą aktorką Dorotą Abbe (recital piosenek żydowskich, recital piosenek francuskich) z którą koncertował nie tylko w Polsce, ale i w Belgii (Bruksela) i w Szwecji. (2001 – 2003)
Był również współpomysłodawcą i producentem wykonawczym pierwszej i drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej „TPSA Music & Film” przy Viva Art Music (w roku 1999 w Poznaniu i w roku 2000 w Warszawie).
Dzięki jego staraniom odbyły się wtedy koncerty takich sław jak Electric Light Orchestra Part Two, Vladimir Cosma, Jacques Luck Ponty, Ennio Moriccone (E. M. po raz pierwszy z wizytą w Polsce w roku 2000, w Warszawie).
Z agencją Viva Art Music u boku dyrektora Marka Szpendowskiego współpracował od roku 1993 do 2001, będąc często w charakterze rzecznika prasowego wybranych koncertów gwiazd przyjeżdżających na tourne do Polski (np. Basia Trzetrzelewska, Electric Light Orchestra part 2, Elton John) pisząc na ich temat artykuły i felietony drukowane w ogólnopolskiej prasie.
Współpracował wtedy też jako redaktor z takimi poznańskimi dziennikami jak „Gazeta Poznańska”, „Dzisiaj”
oraz „GłosWielkopolski”.
Jego muzyczne fascynacje krążą wokół sfery aranżacyjnej charakterystycznej dla Electric Light Orchestry czy też muzyki filmowej. Łączenie elementów muzyki symfonicznej z muzyką pop zaowocowało współpracą z orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego pod kierownictwem profesora Mariusza Dereweckiego.
W jej wyniku powstało kilka produkcji artystycznych określanych często przez fachową prasę muzyczną za nowatorską i niespotykaną na rynku polskim.
„… W naszym lokalnym światku, i nie tylko, lekkie zamieszanie. Nie, nie Waters I jego opera „Ca Ira” a Piotr Wiza. A ściślej jego „We’re Not Afraid” miodu spora polać beczki …” (Leszek Szambelan – magazyn muzyczny „Brzmienia”). ”.. cały, wnikliwie odsluchany material muzyczny to klasyka muzyki rozrywkowej, przebogate aranże (Piotr Wiza), znakomite partie solowe, umiejętnie wpisane chórki, dobrze brzmiące balladowe piano i sekcje smyczków. Prawidłowe proporcje głośności między wszystkimi instrumentami, panoramiczne ich ustawienie i przestrzenne wybrzmiewanie całego zespołu – to znakomity efekt pracy solistów, instrumentalistów i realizatora dźwięku. Jeżeli tak przedstawiony materiał będzie drogowskazem poziomu aranżacyjnego i wykonawczego w następnych produkcjach to możemy być pewni, że Sun Flower Orchestra będzie wizytówką Poznania nie tylko w kraju. W każdym miejscu daje sie zauważyć profesjonalizm i twórczy entuzjazm. Felietonista napisałby: tak trzymać! A ja ze swoimi wrażeniami dzielę się w fachowym piśmie…” (Wojciech Dąbrowski – magazyn „Brzmienia” lipiec 2006).
Dzięki zabiegom Margie (Marzena Kurpisz), z którą łączy go wieloletnia przyjaźń, twórczość Piotra znalazła się na jej płycie „Rosy Street” (Malta – Wielka Brytania 2007 rok.)
Aktualnie zawodowo jest związany z trzema miejscami pracy:
Z Klubem 2.Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu jako instruktor muzyki,
z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Produkcji Audiowizualnej przy Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych gdzie pracuje jako wykładowca oraz w DK „Na Skarpie” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu gdzie przejął kierownictwo artystyczne po śmierci Jerzego Golferta nad zespołem estradowym seniorów „Poznańskie Wrzosy”.
Zdarzało mu się koncertować, komponować ,aranżować, akompaniować piosenki u boku m.in. i dla takich gwiazd jak: Magda Durecka, Halina Benedyk, Justyna Szafran, Krzysztof Antkowiak, Paweł Bączkowski, Zbigniew Wodecki, Aleksander Maliszewski, Zbigniew Górny, Marek Piekarczyk, Peter Lucas, Zenon Laskowik, Marvic Levis, Andrzej Zarycki, Jerzy Satanowski .
Ceni sobie współpracę onegdaj z takimi reżyserami jak Bogdan Żyłkowski, Wojciech Kościelniak, Roman Kołakowski, Laco Adamik i Krzysztof Deszczyński.
Z tym ostatnim zrealizował muzycznie w roku 2020 spektakl satyryczny „Cyrk przyjechał” poświęcony pamięci ( i budowie pomnika) Bogdana Smolenia z udziałem kabaretu „Klub Szyderców Bis” i innych (link) Spektakl z powodzeniem prezentowany jest do dziś (tzn. 2022 roku) w różnych ośrodkach kultury na terenie Wielkopolski.
Ogromnie ceni sobie także współpracę z młodymi adeptami sztuki wokalnej takimi jak Julia Zarycka, Dominika Dobrosielska, Marianna Ćwiąkała,
Filip Popów i przede wszystkim Dominika Narożna.
Do dzisiaj m.in. współpracę z takimi instytucjami jak Polskie Towarzystwo Artystów Autorów Animatorów Kultury „PTAAAK”,
Stowarzyszenie i wydawnictwo „KLANZA” , „Scena na Piętrze” przy Estradzie Poznańskiej, oraz C.K. „Zamek” w Poznaniu.
Nagrody i rekomendacje:
W ostatnich latach – dwukrotny laureat statuetki „Wodnika”, cenionej nagrody w środowisku muzyków miasta Poznania i Wielkopolski, której fundatorem jest Krzysztof Wodniczak – nestor polskiego dziennikarstwa muzycznego.
Inne:
1986, 1987, 1988 – Nagrody Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu za działalność pedagogiczną.
1987 – Nagroda III miejsca i wyróżnienia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu będąc członkiem śpiewającego kabaretu Super Trio, oraz we współpracy z Piotrem Andrzejewskim (vel Peter Lucas) (link) która zaowocowała nagraniami do Polskiego Radia i TVP.
1991 – Nagroda programu III Polskiego Radia za muzykę do audycji „Jan Paweł II w poezji polskiej” w reż. Beaty Machowskiej,
1991, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2004, 2010, 2011 – uhonorowany dyplomami za osiągnięcia artystyczne uczniów i wychowanków na festiwalach m.in. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej w Lubiniu.
Przegląd Piosenki ATA przy Wojsku Polskim, Przeglądy Poezji Śpiewanej (Warszawa, Wrocław, Jelenia Góra, Brzeg, Malbork, Zgierz, Radom, Dęblin, itp.)
2003, 2009 – Specjalne Nagrody Stowarzyszenia Wspierania Amatorskiej Twórczości Artystycznej przy Wojsku Polskim w Warszawie, za szczególne osiągnięcia pedagogiczne i instruktorskie.
2010 – nagroda i statuetka Ministra Obrony Narodowej (za wspólne dokonania artystyczne z Dariuszem Rennertem, członkiem zespołu Sun Flower Orchestra)
Rekomendacje:
I wiele, wiele innych….